LLC (Limited Liability Company)

LLC Şirket Türleri Nedir ?

Limited Şirket


LLC şirketlerini oluşturan başlıca özellikler ve avantajları;

  • Türüne diğer şirket türlerinin avantajlı unsurlarının bir araya getirildiği bir yapı denilebilir. Esnaf/Tacir ve Genel ortaklık türü şirketlerdeki vergi avantajı ile Corporation şirketlerdeki kişisel sorumlulugun minimize edilme avantajlarının aynı anda sağlar.
  • Kişisel sorumluluktan korunmaya şöyle bir örnek verilebilir: Eğer bir müşteriniz yediği yemek yüzünden hastalanır veya restornattaki başka ihmaller yüzünden zarar görürse avukatlar evinize veya sahibolduğunuz başka yatırımlarınıza dokunamazlar. Esnaf / Tacir ve Genel Ortaklık yapısındaki sirketlerin aksine Limited Şirketlerde sadece şirkete yaptığınız yatırım için risk söz konusudur.
  • Eğer zincir restorant düşünülüyorsa kukuk uzmanları bütün şubeler için ayrı Limited Şirket kurulması tavsiye etmektedirler. Bu sayede şubelerden birinde yaşanan herhangibir olumsuzluk sonucu dava açılması durumunda sadece o şubenin malvarlığı riske girerken diğer şubeler korunmuş olur. Inc. veya Corporation yapısındaki şirketlerde de kişisel sorumluluk sınırlandırılmasına rağmen (LLC) Limited Şirket kurmanın başka avantajları mevcuttur.
  • Başlangıç için LLC daha esnek ve kurulması kolay bir sirket türüdür.
  • Yönetim kuruluna ve ortakların duzenli olarak toplanmasına gerek olmadığı gibi resmi kurumlar tarafından denetim ve kontrolü de daha azdır. Bir dezavantajı LLC Limited Şirketlerin halka açılamamasıdır.
WhatsApp chat